باغبانی, دانستنی های کاربردی, زراعت, گیاه پزشکی

پیوند درختان

پیونددرختان- پیوند زنی-انواع پیوند

پیوند چیست؟

پیوند درختان روشی است که توسط آن بخشی از یک گیاه بر روی بخشی از گیاه دیگر متصل می‌شود. این عمل یکی از روش های غیر جنسی تکثیر گیاهان است. در پیوند زنی بافت از گیاهی جدا شده و بر روی گیاه دیگری رشد داده می‌شود. تقسیم معمولی سلول‌ها در محل اتصال باعث می‌شود که زخم‌های حاصله ترمیم، رشد و نمو بافت‌ ها ادامه یافته و بخش‌ ها در هم ترکیب شده و گیاه واحدی ایجاد می شود.

مزایای پیوند زدن درختان:

 1. گیاهی که دارای ریشه ضعیفی است بر روی پایه با ریشه قوی قرار می گیرد.
 2. بدست آوردن فرم های مختلفی از رشد
 3. به وجود آوردن یک یا چند گل یا چند میوه بر روی یک پایه
 4. جایگزین کردن ارقام جدید به جای ارقام قدیمی با استفاده های پایه های جدید
 5. استفاده از ارقام مقاوم به آفات و بیماری ها و شرایط نامساعد خاک
 6. استفاده از پایه های کوتاه کننده قد درختان

فصل پیوند زنی:

 • اوایل تا اوسط فصل پاییز
 • اواخر فصل بهار که بین باغبان به جو درو معروف است.

انواع پیوند درختان:

 وصله ای:

این پیوند مناسب درختانی با پوست ضخیم مانند گردو است. در این روش از درخت یک شاخه دارای جوانه جدا کرده و شاخ و برگ اضافی را حذف و با قیچی پیوند جوانه پیوندک را روی آن مشخص کنید. یک برش در بالا و یک برش در پایین پیوندک زده و به آرامی جوانه پیوندی را از شاخه جدا کرده و توجه داشته باشید که پیوندک که مربع یا مستطیل است از لحاظ اندازه با پایه برابر باشد. در محل پایه که از قبل جدا شده پیوندک را بین دو جوانه درست سر جای خود قرار دهید و سپس با چسب پیوند زنی و یا نوار های مخصوص این کار، پیوندک را به پایه ببندید.

پیوند درختان- انواع پیوند- پیوند زنی

 شکمی یا T:

این پیوند بیشتر از سایر پیوند ها مورد استفاده قرار می گیرد. ابتدا شاخه پیوندک را از شاخه اصلی جدا کنید و با قیچی باغبانی شاخ و برگ اضافی را قطع کنید. با چاقوی باغبانی زیر یکی از جوانه ها به فاصله یک و نیم سانتی متر برشی مورب بزنید. جوانه برش زده همراه پوست و چوب را برداشته و روی پایه برشی عمودی به طول 2 و نیم سانتی متر زده و در بالای برش یک برش افقی به اندازه قطر ساقه ایجاد کنید (مانند تی انگلیسی). جوانه را از بالا وارد شکاف ایجاد شده در پوست پایه قرار دهید و به سمت پایین بکشید تا جفت شود. در اخر پیوندک را در محل پایه با نوارهای مخصوص ببندید.

پیوند درختان -انواع پیوند- پیوند زنی

 لوله ای:

این پیوند بر روی شاخه هایی با قطر کمتر از 20 سانتی متر زده می شود. در این روش پایه و پیوندک هم قطر انتخاب می شوند. ابتدا پوست درخت را با داشتن یک جوانه به اندازه 3 تا 4 سانتی متر برش داده و با چاقوی پیوند روی پایه به اندازه پیوندک پوست را بردارید. پیوندک دارای جوانه را وارد پایه کرده و به پایین بکشید تا به محل برداشتن پوست پایه برسد. سپس با چسب یا نوار پیوندک را روی پایه بندید.

پیوند درختان- انواع پیوند-پیوند زنی

 قاشی:

این روش پیوندزنی زمانی است که درخت پوست نمی هد و پایه و پیوندک هر دو در حالت خواب هستند. شاخه دارای جوانه را که قطر آن یک تا دو و نیم سانتی متر است جدا و با قیچی باغبانی شاخ و برگ اضافه را حذف کنید. در جوانه یک برش با زاویه 45 درجه بزنید و با فاصله 2 و نیم سانتی متر بالای جوانه یک برش مورب به سمت پایین در داخل ساقه زده تا به برش اول برسد. در محل پایه با چاقو برشی مانند پیوندک ایجاد کرده و پس از حذف قسمت های اضافی پیوندک را بر روی پایه قرار دهید. سپس با نوار پیوندک را ببندید و دقت کنید که نوار بر روی جوانه قرار نگیرید.

پیوند درختان- انواع پیوند-پیوند زنی

 اسکنه ای یا شکافی:

در پیوند اسکنه ای تهیه پیوندک خیلی ساده و آسان تر از تهیه پایه است. در این روش شاخه ای که 10 سانتی متر ارتفاع که دارای دو تا سه جوانه است انتخاب کنید. قسمت تحتانی شاخه را به طول 4 تا 5 سانتی متر از دو طرف برش داده به طوری که مایل باشند. برای گذاشتن پیوندک بر روی پایه با استفاده از چاقو دو طرف شکاف ایجاده شده را باز کنید و سپس پیوندک را در داخل آن قرار دهید.

پیوند درختان-پیوند زنی

نکات مهم در پیوند درختان:

 • پایه و پیوندک باید با هم سازگار باشند.
 • دو سطحی که قرار است پیونده داده شوند درست رو هم قرار گیرند.
 • قبل از استفاده از ادوات قیچی باغبانی و چاقوی باغبانی حتما آنها را تمیز و استریل کنید.
 • پیوند زنی را در زمان مناسب انجام دهید.
 • از گیاه پیوند زده شده مراقبت کنید تا به خوبی رشد کند.

 

0/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.